Home office pro pokročilé

Home office. Práce z domova. Home office. Práce z domu. Home office. … Jak často toto slýcháme v nynější době koronavirové? Skoro se bojím přidávat další článek na téma práce z domova. Mám pocit, že se s nimi roztrhl pytel. Zcela logicky. Práce na dálku se stala denní realitou pro řadu lidí. A pro řadu z nich je to zcela nová zkušenost. Navíc, práce z domova v době koronavirové je dle mého názoru „home office pro pokročilé“.

home office advancedV základní úrovni práce z domova všichni řeší spíše sebemotivaci a sebedisciplínu, hledají vhodné místo v domě či bytě, testují nejrůznější nástroje pro komunikaci a spolupráci. V současné pokročilé verzi je potřeba sladit prácovní režim a mnohdy i pracovní nástroje (zařízení s připojením na internet) s dalšími členy rodiny. Mnohde pracují z domova oba rodiče a navíc mají doma i děti, které se navíc musejí učit a účastnit školních aktivit. A najednou také všichni jedí doma a jídlo je třeba nějak zajistit. Opravdu nic jednoduchého.

Sama pracuji z domova již více než jeden rok a posledních několik týdnů pro mě bylo dost náročných (a další stále čekají). Snažím se proto definovat svá doporučení. Sama pro sebe a třeba i pro ostatní. Vím, koluje jich spousta. Původní pětici (publikovanou třeba na instagramu) tedy osekávám na minimum a vybírám jedno jediné doporučení…

Alespoň den předem si vždy jako rodina naplánujte, co potřebujete ten který den zvládnout a jak všechny aktivity sladíte, tj. kdo kdy kde a co.

Případně i proč, pokud byste se nemohli vejít do 24 hodin…

Vím, každý jsme jiný a ne každý má rád plánování. Třeba se vám podaří stejný model opakovat každý den a plán nahradíte pravidelností. A samozřejmě, občas nejde všechno správně předvídat a mohou nastat netušené okolnosti. Plán se může dle potřeb měnit a přizpůsobovat, ale vždy je dobré mít výchozí opěrný bod.