Jaká byla letos dovolená?

Jaká byla letos dovolená? Tuto otázku slýchám v těchto dnech v jednom kuse. A naprostá většina lidí se shoduje, že dovolená je fajn. Je to příležitost k odreagování se a trávení více času s blízkými. Jenom náplň toho odreagování bývá různá. Jedni jedou k moři, druzí sportují, další upřednostňují hory atd. A co já a moje dovolená?

Letos jsem trávila dovolenou na chalupě. Máme nově zrekonstruovanou chalupu, tak jsme si jednak chtěli užít výsledky svého několikaletého snažení a jednak stále zbývá spousta věcí, které nejsou hotové. Dny začínaly snídaní venku a končily většinou večeří na tomtéž místě a byly naplněny vesměs manuální prací. Úklid, výlet do kovošrotu a na pilu, převážení cihel, řezání dřeva a sekání trávy, atd. Pozitivní je, že výsledky takové práce jsou vidět a že se člověk skutečně může kochat. Občas se konala několikakilometrová procházka a výlet do blízkých měst. Vesnická idylka. (Už teď se mi po ní stýská.)

Jsem s dovolenou naprosto spokojená, cítila jsem se nabitá energií a do práce se i těšila. Jenom mě na chvíli znejistěl článek s názvem „Na výlety se českým rodinám moc nechce„. Hlavou se začaly honit myšlenky: jsem pohodlná a nechce se mi sbírat nové zkušenosti? Vyhýbám se zážitkům a ostatním lidem? Líbí se mi v mé komfortní zóně? Možná. Něco na tom asi bude. Ale… Ale na druhou stranu, každý zážitek je zkušenost a každá zkušenost se počítá.

I drobné okamžiky dokáží obohatit pohled na svět.

Tak třeba

  • Výlet do kovošrotu byl zajímavou exkurzí do světa lidí, které v běžném pracovním procesu nepotkávám. A věřte, že bylo co pozorovat!
  • Konverzace prodavačky se slepcem o velikosti nádoby na kávu potvrdila zkušenost, že máme tendenci s postiženými či starými lidmi mluvit hlasitě a tak nějak nepřirozeně.
  • Na pěších výletech jsem si připomněla chuť ostružin.
  • Pila je přehlídkou toho, co někde musí umět „obyčejný“ prodavač.
  • A cihly vycvičily moji trpělivost a posloužily jako taková malá posilovna.

 

Současně musím dodat, že cestuju dost v práci a několik víkendových výletů už mám toto léto za sebou. Snad proto mělo ono dovolenkové zastavení své kouzlo.

A závěr?

Vše má svou hodnotu a hlavní je, aby všeho bylo vyváženě.

 

Ještě přidávám ukázku toho, co můžete vidět při cestách Českou republikou… na místě, kde byste to asi vůbec nečekali…

dovolena