Odpočíváte v práci?

Možná trochu zbytečná otázka teď v létě, tedy v době dovolených, kdy většina lidí vyráží za „zaslouženým odpočinkem“. Asi by ta otázka měla znít „odpočíváte v práci průběžně?“. Tím myslím, jestli si v rámci pracovní doby rezervujete nějaký čas na krátký odpočinek, na krátkou pauzu. Pauzu, kdy se jdete projít, kdy si popovídáte nad hrnkem kávy s kolegy o nepracovních věcech, kdy si klidně lehnete do trávy a myšlenkami bloudíte „Bůh ví kde“…

odpocinek

Tento pohled se mi namanul jednoho květnového dne. Seděla jsem na své židli v práci a mezi videokonferencemi na chvíli koukla ven z okna. První reakcí bylo mírné pohoršení nad tím, že já pilně pracuju a někdo má čas si vylehávat na sluníčku. Ale druhá reakce už byla smířlivější, neboť mi došlo, že taková přestávka a vypnutí mysli může člověka vybudit k mnohem větším a lepším výkonům. A nakonec jsem ocenila, že jsou lidé, kteří se nenechávají unést zběsilým pracovním tempem a jsou schopni si najít čas a příležitost na odpočinek.

Mnohdy se mi stalo, že jsem celý den jela v práci jako šroubek, oběd zvládla nad klávesnicí počítače a odpoledne cítila, že už mi práce nejde tak dobře od ruky, že ubývá nápadů a hlavně energie. Stačilo se na chvíli projít venku, přepnout hlavu na jiná témata a po návratu jsem byla jako vyměněná a zdánlivě nezvládnutelné úkoly se přesouvaly do škatulky „vyřešeno“.

A jak odpočívat? To nechávám na vás, na každého platí něco jiného. Já se ráda procházím na čerstvém vzduchu nebo si čtu oddechové články (třeba na forbes.cz). Taky ráda zajdu na dobrou kávu a ta chutná lépe, když se pije s někým milým, zábavným a inspirativním. Někdo chodí cvičit, běhat, zahraje si fotbálek či pinčes s kolegy, někdo organizuje skupinové obědy a podobné akce, jiný si rád přečte v klidu noviny.

Co je důležité a co všem doporučuji:

odpočívejte v rámci pracovní doby

stačí chvilka

hlavně si najděte ten správný způsob vašeho odpočinku.

 

Pozitivní účinky se určitě dostaví, o tom nepochybuji. A pokud pochybuje váš šéf/ šéfka, přesvědčte ho/ji fakty a hlavně výsledky své práce. Bude koukat, jak dokážete být výkonní a kreativní k tomu i před koncem pracovní doby.

Mimochodem, odpočinkem nemyslím hodinové vysedávání ve vedlejší kanceláři, kdy stihnete probrat nejenom svůj víkendový program, ale také co kdo slyšel a říkal o ostatních lidech… I když přiznávám, že z hlediska knowledge managementu i tyto rozpravy mají svůj smysl…