Vhodný čas pro mateřství aneb téma spíše pro ženy

Vím, že řada žen řeší otázku mateřství a ptá se, kdy je nejlepší čas založit rodinu a stát se matkou. Na tuto otázku neexistuje žádná univerzální odpověď, neboť každá jsme jiná a každá vyznáváme jiné priority a čelíme jiným okolnostem. Mnohé ženy mateřství odkládají a chtějí se nejprve zaměřit na budování kariéry. A právě těm, i když nejen jim, je věnováno toto zamyšlení. Stala jsem se totiž matkou na prahu čtyřicítky a cítím jistá pro i proti.

Začnu tím pozitivním:
  • Ve vyšším věku, jsou ženy většinou vyzrálejší a vyrovnanější. Mají jasno v tom, co je pro ně a pro rodinu v životě důležité, nerozhodí je každá malichernost a nemají pocit, že jim díky mateřství něco utíká (večírky s kamarády, výlety do světa, kariérní postup, …).
  • Nasbírané zkušenosti usnadňují plánování aktivit a přispívají k realistickému očekávání. I jednoduchý nákup a rutinní návštěva pošty se totiž s miminkem může změnit v anabázi, která snadno pocuchá nervy. Rozvážný přístup a příprava mohou mnohým nepříjemnostem předejít. (Tady si někdy říkám, že možná mladší maminky jdou do všeho po hlavě s tím, že „ono se to nějak udělá“. Což má taky své výhody.)
  • Před příchodem miminka jsem měla dost času dokončit plánované vzdělání, pořídit bydlení, vytvořit určitou finanční rezervu, atd. Pro mě jsou tyto skutečnosti důležité nejen pro svůj okamžitý efekt, ale spíš proto, že mi dávají větší pocit jistoty, že o mé dítě bude postaráno.
Na druhou stranu cítím, že:
  • S přibývajícím věkem ztrácí tělo na své kondici, takže už samotné těhotenství a porod mohou být obtížnější. Po narození miminka vám určitě nepřidá krátké a často přerušované spaní, shýbání se nad postýlkou, zvedání drobečka z hrací deky apod. Má záda a kolena trpí.
  • Jsem na všechno sama s partnerem. Babičky jsou už starší a moc se na hlídání miminka necítí. Natož pak na hlídání čiperného dítěte, které vmžiku vleze kamkoli.
  • Trochu se bojím, že už nejsem dostatečně hravá a naivně spontánní. Že nebudu umět dítko dostatečně zabavit a správně ho rozvíjet. Že se třeba bude se mnou nudit. Uvidíme, třeba to se mnou není tak zlé a taky se to možná dá znovu naučit.

Dle mého názoru jsou pro mateřství důležité tři věci: být schopna dítě zabezpečit po stránce citlivé péče i hmotného zázemí a mít partnera/ku, který/á vám bude oporou. Pokud chcete miminko, máte partnera, který tuto touhu sdílí a který je připraven i na převzetí otcovských povinností včetně vydělávání peněz, a pokud máte kde bydlet, neváhejte, jděte do toho.

Pokud vám něco chybí, nezoufejte. Všechno má svůj čas a být starší matkou má svá pozitiva. (Anebo jste statečné a některé nepříznivé okolnosti zvládnete překonat.)